Okuyucular soruyor: Ney Müzik Aleti Nasıl Yapılır?

Neyin yapımı?

Ney, tek parça dokuz boğumlu bir kamışın içi boşaltılıp üzerine (biri arka kısmında) yedi adet delik (perde) açılması suretiyle yapılır. Sarı ve budaklı bir çeşit kamıştan elde edilen neyin ilk ve son boğumuna gümüş, altın veya pirinçten yapılan ve ‘parazvâne’ adı verilen bilezikler takılır.

Ney çalgısı hangi ağaçtan yapılır?

Ney, bildiğimiz saz kamışından yapılır. Ancak bu kamışların Kargı Kamışı (Arundo Donax) olması gerekiyor.

Ney nasıl üflenir?

Neylerini sağ el yukarıda olacak şekilde üflerler. Ney üflemek demektir. Biz de sağ elimiz yukarıda olacak şekilde Neyimizi üfleyeceğiz. Sol el yukarıda olacak şekilde Ney üflemenin bir sakıncası yoktur ve bu şekilde Ney üfleyen Neyzenler vardır.

Ney üzerinde kaç delik var?

Ney; sarı renkli, sert ve sık lifli kamıştan yapılır. Neylik kamış mutlaka dokuz boğum olmalı ve boğum aralıkları mümkün olduğunca birbirine yakın olmalıdır. Tabiatta bulunan neylik kamış, yerden yukarıya doğru ters olarak yer alır.

Ney hangi parçalardan oluşur?

Neyi Oluşturan Parçalar

  • Kamış (Arundo donax)
  • İşlemeli Gümüş Parazvâne. (resim alıntıdır)
  • Morgül ağacına kakma manda boynuzu başpâre (solda) Delrin başpâre (sağda)

Ney hangi kültüre ait?

Ney ‘i ilk defa Mezopotamya’da Sümerler kullanmıştır. Sümer toplumunda M.Ö. 5000 yıllarından itibaren kullanıldığı sanılan bu çalgıya ait elimizdeki en eski bulgu, M.Ö.

You might be interested:  Soru: Konservatuara Nasıl Girilir Müzik Bölümü?

Ney de neden yedi delik var?

Neyde altısı önde, biri arkada olmak üzere yedi delik bulunur. Bir inanışa göre bu delikler insanın kafasındaki yedi deliği temsil etmektedir: gözler (2), kulaklar (2), burun (2) ve ağız (1). Ayrıca neydeki boğumlar da insan gırtlağındaki dokuz halkayı temsil etmektedir. Ney hem ayakta hem de oturarak icra edilebilir.

Yeni başlayanlar nasıl bir ney almalı?

Neye yeni başlayanlar için en uygunu ise kamış neydir. Bununla birlikte malzemesi nasıl olursa olsun, en önemli şey, neyin akordunun doğru olmasıdır. Ses sahasının genişliği (tiz ve pest seslerin rahat çıkması) ve ses renginin güzel olması ney alırken dikkat etmeniz gereken en önemli etkenlerdir.

Ney öğrenmek ne kadar zaman alır?

Ney üflemeyi öğrenmek isteyen öğrenciler, ne kadar düzenli ve planlı çalışırsa o kadar kısa süre içinde bu işi başarabilir. Neyi anlaşılabilir ve doğru bir şekilde üfleyerek ses çıkarmak için gerekli olan zaman ortalama olarak 1 ya da 2 ay kadar sürebilir.

Herkes ney çalabilir mi?

Kimler NEY üfleyebilir? Düzenli ney eğitimi alarak, günde 30 dakikasını ayıran herkes ney üfleyebilir.

Ney sesi nasıl çıkar?

Dudağınızı yanaştırdıktan sonra ıslık üfleyerek 15 veya 20 derecelik açıyla üflemeye çalışın. Eğer ses çıkmıyorsa açınızı değiştirin tekrar deneyin burada önemli olan dudağınızı yanaştırdığınız kısımdan hava çıkmayacak olması ve ıslık üflemeyi bırakmamanız.

Neyzen kime denir?

” Neyzen kelimesi, kelime anlamı olarak, “ ney icra eden kişi” anlamına gelir. Temel anlamda ney icrası anlamı taşısa da, tasavvuf açısından biraz daha zengin bir anlama bürünmüştür. Tasavvufa göre, her ney üfleyen, neyzen değildir. Neyzen, neye nefes vererek, kamışa hayat veren kişidir.

Ney nerede kullanılır?

Ney geçmişimizin izlerini taşıyan ve bizlere ait olan ata mirası olarak kabul edebileceğimiz üflemeli ve nefesli çalgı aletidir. Dini seslendirmeler, ilahiler başta olmak üzere birçok alanda kullanılan bu müzik aleti günümüzde ise birçok müzik türünde sıklıkla yer almaya başlamaktadır.

You might be interested:  Sık sorulan: Ayfon 6 Müzik Nasıl Indirilir?

Ney neden insana benzetilir?

Tasavvuf fikrinde ney doğrudan insanı sembolize eder. Öyle ki neyin yedi deliği insan vücudundaki deliklere benzetilmiş, dokuz boğumu insanın ana rahminde geçirdiği dokuz ayla ilişkilendirilmiştir. Ney ve arif insan arasında şu benzerlikler vardır: Neyin sesi ve ariflerin sözleri dinleyenlerin aşkını arttırır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *