Okuyucular soruyor: Kemençe Hangi Müzik Türünde Kullanılır?

Kemençe nereden gelmiştir?

Kemençenin 18. yüzyıl sonlarına kadar Türk müziğinin tek yaylı sazı olduğu öğrenildi. Hacivat-Karagöz ve Türk tatlısının ardından Yunanistan’ın sahip çıkmaya çalıştığı Türkiye’nin önemli değerlerinden biri olan kemençenin Yunanistan’a 1924’ten sonra göç eden Rumlar tarafından götürüldüğü kaydedildi.

Kemençe en çok nerede çalınır?

Bugün Doğu Karadeniz ve Ege yörelerimizde “Iklıkçı köyü” adında yerleşme merkezlerimiz vardır. Kemençe, Doğu Karadeniz’in kendi folkloruna uyan çalgı olmakla birlikte en çok Giresun’un Görele kazasında yapılmakta, ayrıca kemençeci de yetişmektedir.

Kemençe kime ait?

Araştırmacı Yazar Mehmet Bilgin’in Doğu Karadeniz Etnik Tarihi Üzerine adlı yazdığı kitapta, Karadeniz kemençesinin Kıpçak Türkleri’ne ait bir çalgı olduğunu, Gagavuz Türkleri ‘nin de bu çalgıya kumança ve oyununun adına da Horon dediklerini yazmıştır.

Kemençe hangi bölgemizin ünlü Çalgısıdır?

Kemençe, biri Osmanlı Müziğinde, diğeri Karadeniz yöresi halk müziğinde kullanılan iki ayrı yaylı çalgının ortak adıdır. Bunlardan ilki için yirminci yüzyılın ortalarına kadar kullanılan “armudî kemençe “, “fasıl kemençesi” gibi adlar, artık yerini “klasik kemençe ” adına bırakmış gibi görünmektedir.

Kaç çeşit kemençe var?

Türkiye’de üç çeşit kemençe vardır.

Kemençe hangi ile ait?

Kemençenin 18. yüzyıl sonlarına kadar Türk müziğinin tek yaylı sazı olduğu öğrenildi. Hacivat-Karagöz ve Türk tatlısının ardından Yunanistan’ın sahip çıkmaya çalıştığı Türkiye’nin önemli değerlerinden biri olan kemençenin Yunanistan’a 1924’ten sonra göç eden Rumlar tarafından götürüldüğü kaydedildi.

You might be interested:  Itunesten Nasıl Müzik Yüklenir?

Kemençe telli mi yaylı mı?

Yaylı çalgıların isimlerini sıralayacak olursak: Keman, Çello, Viyola, Elektro keman, Kontrabas, Viyolonsel, Yaylı tambur, Kemençe ve Kabak kemane bu çalgılar arasında yer almaktadır.

En iyi kemençe hangi ağaçtan yapılır?

“En iyi kemençe erik ve ardıç ağacından yapılmaktadır. Bu ağaçlardan yapılan kemençelerin sesi daha gür çıkar. Yaş ağaçtan kemençe yapamazsın. Kemençe yapacağın ağaç kuru olmalıdır.

Tırnak kemençe nedir?

Perdesiz ve tırnak ile çalınan bir çalgıdır. Tırnaklar, tellere soldan değdirilerek notalara ulaşılabilir. Perdelere sol el ile basılır, yay sağ el ile tutulur. Diz üstünde ya da iki diz arasına alınarak çalınır.

Kemençe tanımı nedir?

Kemençe, diz üzerine konularak çalınan, üç telli küçük yaylı saza verilen isimmiş. Kemençe, bilinenin aksine iki çeşitmiş. Biri Karadeniz yöresiyle özdeşleşmiş Karadeniz kemençesi diğeri ise Osmanlı zamanından gelen klasik kemençeymiş. 40-41 cm boyunda, 14-15 cm genişliğinde olurmuş.

Kemençe Yunan mı?

Yaylı sazlar içerisinde yer alan kemençenin Orta Asya kökenli olduğunu, buradan Türk göçleriyle birlikte Avrupa, Asya ve Afrika’ya yayıldığının anlaşıldığını belirten Prof. Dr. Necati Demir, Türk boylarının kemençeye farklı isimler verdiğini belirtti.

Kemençe Kürtlerin mi?

Kemençe çalarak Arapça, Kürtçe şarkılar söyleyerek ziyaretçileri tek başına yerinde oynattı. Bayram Ozan, DHA muhabirinin sorularını yanıtlarken, bilinenin aksine kemençe geçmişinin Zerdüşler dönemine uzandığını, bunun gerçekte Lazlar’ın değil, Kürtler ‘in bir müzik aleti olduğunu öne sürdü.

Klasik kemençe hangi müzik türlerinde kullanılır?

Kemençe, geleneksel Türk saz müziğinde ve Anadolu halk müziğinde kullanılan iki farklı yaylı çalgının ortak adıdır. Geleneksel Türk saz müziğinde kullanılan kemençe, perdesiz, tırnakla, iki diz arasında veya dizin üzerinde icra edilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *