Kemençe Nasıl Bir Müzik Aletidir?

Kemençenin yayına ne denir?

Kemençenin yayı abanoz ya da gül ağacındandır. Yay 60 cm.’dir. Kılların uzunluğu 46 cm.’dir. Çalınırken burgular göğse, geniş alt bölüm de sol diz üstüne konulur.

Kemençe de kaç tel var?

Boyu 40–41 cm kadardır. Tekne, sap, göğüs, klavye, burgu, yay gibi parçalardan oluşur. Kemençede sırası ile tizden peste doğru neva, rast ve yegâh perdelerine akortlu olan üç tel bulunur. Bu tellerden neva ve yegâh tellerinin boyları eşit olup rast teli bunlara göre daha uzuncadır ve daha yüksekte bulunmaktadır.

Kemençe çeşitleri nelerdir?

Kemençe çeşitlerine bakıldığında temel 8 çeşidin olduğu görülür. Rebap bu çeşitlerin en eskilerindenken Ermenistan kemençesi, armudi kemençe, klasik kemençe, Gürcü kemençesi gibi türler de sıklıkla tercih edilen kemençe türleri arasındadır.

Klasik kemençe hangi müziklerde kullanılır?

Kemençe, geleneksel Türk saz müziğinde ve Anadolu halk müziğinde kullanılan iki farklı yaylı çalgının ortak adıdır. Geleneksel Türk saz müziğinde kullanılan kemençe, perdesiz, tırnakla, iki diz arasında veya dizin üzerinde icra edilmektedir.

Kemençevi nedir?

Kemençe, biri Osmanlı Müziğinde, diğeri Karadeniz yöresi halk müziğinde kullanılan iki ayrı yaylı çalgının ortak adıdır. Bir halk çalgısı olan ikincisi ise, “Karadeniz kemençesi” olarak anılır. “Klasik kemençe ”, 40-41 cm boyunda, 14-15 cm genişliğinde küçük bir çalgıdır.

Kemençe öğrenmek ne kadar sürer?

Kurumuzda Kemençeyi öğrenmek için belirlenen maksimum eğitim süreci 2 aydır.

You might be interested:  Sık sorulan: Hangi Müzik Aletini Çalabilirim?

Horon hangi ilimize ait?

Gümüşhane il olarak bakıldığında horon ile bar bölgesi olarak gösterilebilir.Gümüşhane merkezinde ve Torul, Kürtün ilçelerinde horonlar geleneksel olarak kemençe ve davul-zurna eşliğinde oynanırken şehir merkezinin doğusunda bulunan Merkez ilçe köylerinde davul-zurna, tulum yaygındır ve yer yer kemençe de görülür.

Klasik Kemençe hangi türe ait?

Klasik kemençe, Klasik Türk Müziği yaylı çalgısıdır. “Armudi Kemençe ” de denir, çünkü karşıdan bakılınca şekli yarım armudu andırır. Karadeniz kemençeyle karıştırılmamalıdır.Boyu aşağı yukarı 50 cm dir. Çoğunlukla üç tane teli vardır.

Kemençe kime ait?

Araştırmacı Yazar Mehmet Bilgin’in Doğu Karadeniz Etnik Tarihi Üzerine adlı yazdığı kitapta, Karadeniz kemençesinin Kıpçak Türkleri’ne ait bir çalgı olduğunu, Gagavuz Türkleri ‘nin de bu çalgıya kumança ve oyununun adına da Horon dediklerini yazmıştır.

Kemençe hangi bölgelerde çalınır?

Kemençe, Doğu Karadeniz’in kendi folkloruna uyan çalgı olmakla birlikte en çok Giresun’un Görele kazasında yapılmakta, ayrıca kemençeci de yetişmektedir. Kemençe, dize ve kucağa dayamak veya dikine tutmak suretiyle çalınan zor bir çalgıdır.

Iyi bir kemençe nasıl olmalıdır?

“En iyi kemençe erik ve ardıç ağacından yapılmaktadır. Bu ağaçlardan yapılan kemençelerin sesi daha gür çıkar. Yaş ağaçtan kemençe yapamazsın. Kemençe yapacağın ağaç kuru olmalıdır.

Telli ve yaylı çalgılar nelerdir?

Yaylı çalgıların isimlerini sıralayacak olursak: Keman, Çello, Viyola, Elektro keman, Kontrabas, Viyolonsel, Yaylı tambur, Kemençe ve Kabak kemane bu çalgılar arasında yer almaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *