FAQ: Gesi Bağları Söz Müzik Kimin?

Gesi Bağları sözleri hangi yöreye ait?

Gesi Bağları Kayseri yöresine aittir. Evlendikten sonra aile özlemi çeken bir kızın hikayesi anlatılmaktadır. Kayseri ilinin Gesi ilçesine gelin giden kızın buruk hikayesi bu yörede yaşanmıştır.

Gesi Bağları hangi makamdır?

GESİ BAĞLARI TÜRKÜSÜ Türkünün makamı uşşaktır. Hey Allah’tan korkmaz sana bana ölüm var.

Gesi nerede?

Pek çok sanatçının okuduğu türkü ile tanınan gesi bağlarının nerede bulunduğu çok sık sorulan bir sorudur. Gesi bağları Kayseri ile Sivas arasında bulunmaktadır. Kayseri ilinden doğuya doğru gidildiğinde yaklaşık 18 km ilerde yer almaktadır.

Gesi Bağları türküsü kaç kıta?

KAYSERİ (İHA) – Bir çok sanatçıların kendi yorumuyla okuduğu 122 kıtadan oluştuğu belirtilen ‘ Gesi Bağları ‘ türküsünün bugüne kadar sadece 77 kıtası belirlenebildi.

Sarı Gelin türküsünün hikayesi nedir?

Sarı Gelin, eski çağlardan beri Çoruh ırmağı boyunda yaşayan Hıristiyan Kıpçak beyinin kızıdır. Sarışın Kıpçak kızına âşık olan delikanlıyı ailesi kız ile evlenmesine karşı çıkar. Delikanlı ise kıza deli gibi âşık olur ve aşkını şiirle mırıldanarak söyler. Kız bey kızıdır zaten bey de kızını vermez bu delikanlıya.

Kara tren öyküsü nedir?

1915 yılının yaşandığı, Birinci Dünya savaşının yoğun olduğu yıllar. Bekledikleri bir defa ölmüş ama o her kara tren gelişinde bir defa daha ölen kadınlarımız analarımız bacılarımız. Yorgun, bitkin ve başı eğik kara tren acı bir çığlık atarak uzaklaşıyor.

You might be interested:  Soru: Diske Müzik Nasıl Yazılır?

Gesi Bağları hangi ile bağlıdır?

Gesi 38.795036 enlem ve 35.660118 boylamda yer almaktadır. Melikgazi ilçesine bağlıdır. Gesi haritası Kayseri ili içinde nerede olduğu harita merkezinde gösterilmektedir.

Gesi ilçe mi?

Gesi veya eski adıyla Bahçeli, Kayseri ilinin Melikgazi ilçesine bağlı bir mahalledir.

Gesi Bağları nasıl gidilir?

Nasıl Gidilir: Gesi Bağları, Kayseri’nin yaklaşık 18 kilometre doğusunda bulunmaktadır. Kayseri-Sivas yolu takip edildiğinde, Kayseri çıkışından yaklaşık 12 kilometre sonra sağdan ayrılan 6 kilometrelik yol ile Gesi ‘ye ulaşılır.

Çanakkale Türküsü nasıl ortaya çıktı?

Çanakkale türküsünün hikayesi bir mektuptan kaynak almaktadır. 1903 yılında doğan Seyfullah savaştan önceki dönemde Çanakkale Sultanisi adı verilen o dönemin lisesinde 1. sınıf öğrencisidir. Seyfullah’ın mektubu üzerinde 29 Eylül 1914 tarihi bulunmaktadır ve Çanakkale ‘den gönderdiği mektupta annesine seslenir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *